X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دانستنی های فیزیک نوین

پنج‌شنبه 14 بهمن‌ماه سال 1389 ساعت 01:26 ب.ظ
١.مردم در گذشته فکر می‌کردند که می‌توان با پیچیدن یک تخم‌مرغ در یک روسری و چرخاندن آن به دور سر ، آنرا بپزند!  گالیلئو گالیله (یکی از دانشمندان قدیم) عملا این آزمایش را انجام داد ، اما فقط یک چیز گیرش آمد ، یک تخم‌مرغ خام در وسط صورتش! 

      ٢.در سال ٢٠٠٠ یک شرکت اتومبیل‌سازی یک عروسک کانگورو بو نام روبورو را برای آزمایشات تصادف طراحی کرد. آنها می‌خواستند بدانند که وقتی  کانگوروها با اتومبیل تصادف می‌کنند ، چه اتفاقی برایشان می‌افتد. زیرا در استرالیا تصادف کانگوروها با اتومبیل بیشتر از تصادف انسانها با اتومبیل بوده است!

 ادامه مطلب...............................

٣.در سال ١٨٨٠ در امریکا فردی به نام دنیل راگلز تلاش کرد تا با منفجر کردن ابرها رعد- و برق تولید کند. در واقع انفجار هیچ تاثیری بر ابرها نداشت ، چون آن ابرها به هر حال می‌باریدند. راگلز فقط یک آدم با افکار خیس خورده بود!

  ۴.کولودیون یک ماده بسیار اشتعال پذیر است. یک مخترع امریکایی به نام جان وسلی هایت از این ماده برای ساخت یک نوع پلاستیک به سلولوئید ساخت. از سلولوئید در ساخت توپهای بیلیارد ، فیلم ، دکمه و دندان مصنوعی استفاده می‌شد!

  ۵.در سال ١۵٠٠ حکیم چینی وان‌هو ، آزمایشی شجاعانه اما دیوانه‌وار انجام داد : او ۴٧ موشک ار به زیر صندلی خود بست و موشک ها را روشن کرد و ... تکه بزرگه‌اش گوشش شد!

  ۶.توماس ادیسون هلی‌کوپتری را آزمایش کرد که با مواد منفجره کار می‌کرد. نتیجه این شد که جرقه‌ای کوچک کل آزمایشگاه او را ریز ریز کرد!

  ٧.در سال ١٩٩٩ ، ١۴ قطار به همراه ٢٠٠٠ مسافر خود به دلیل درب آلومینیومی که بین شکاف ریل گیر کرده‌بود معطل شده بودند!

  ٨.درسال ١٧۵٠ فیزیکدانی به نام ویلیام واتسون ، جریان برقی را به یک زنجیره آدم که دستهای یکدیگر را گرفته بودند ، وارد کرد. به این ترتیب همه افراد را برق گرفت! 

سوزن و کاغذ !

چگونه می‌توان با یک سوزن ، یک کاغذ را در هوا نگه داشت ؟ 

ابتدا باید مرکز کاغذ را پیدا کنید . سپس سوزن را در آن نقطه (بدون سوراخ شدن کاغذ) قرار دهید و مشاهده کنید! کاغذ بدون افتادن می‌ایستد !

دلیل علمی : وقتی مرکز در کاغذ سوزن را قرار می‌دهید ، سوزن تکیه‌گاه کاغذ می‌شود ، یعنی اگر هر طرف کاغذ بخواهد به   زمین بی‌افتد ، طرف دیگر نمی‌گذارد!

 

 

آذرخش!

آذرخش یک جرقه الکتریکی بزرگ است که توسط نوعی از الکتریسیته به نام الکتریسیته ساکن ایجاد می شود. این نوع الکتریسیته بر اثر مالش ذرات گرد و غبار ایجاد می شود این نوع الکتریسیته فقط وقتی می تواند صاعقه ای را تولید کند کهکه بسیار قوی شده باشد. 

اولین فردی که به فکر مطالعه درباره آذرخشها افتاد ، ویلیام استرجن (1850-1783) بود. او به همراه پدرش هر روز به گدایی می رفت تا خرج زندگیشان را درآورند. او حتی یک روز هم به مدرسه نرفته بود. اما او بالأخره این موضوع را کشف کرد.

در قدیم بعضی از مردم فکر می کردند هیچ وقت آذرخش دوبار به یک محل اصابت نمی- کند اما در سال 1899 مردی در تورنتوی کانادا بر اثر اصابت آذرخش کشته شد. در سال 1929 ، پسر این فرد درست در همان نقطه بر اثر اصابت آذرخش کشته شد. حتما خودتان می توانید حدس بزنید در سال 1949 بر سر نوه آن مرد چه آمده است!

دانستنیهای فیزیک(2)

١.فرودگاه جدید کاسنایی در ژاپن بر روی جزیره‌ای مصنوعی ساخته شده و احتمال دارد که در 30سال آینده به دلیل وزن آن 11 تا 13 متر در آب فرو برود. 

      2.از آب می توان برای بریدن فلز و چرم و کاغذ استفاده کرد. در این صنایع از افشانه -های آب پرفشار و ظریف آمیخته با ذرات ریز شن ، اجسام را می برند و به این فناوری "آب برش" می گویند. 

  3.جاذبه باعث کوتاه تر شدن قد شما می شود! هر شب شما حدود 8 میلیمتر بزرگتر می شوید اما قد شما در طول روز آب می رود!

  4.هنگام طوفان ، یک تانکر بزرگ پر از بار ، تا 91 سانتیمتر از وسط خم می شود!

دانستنیهای فیزیک (3)

1.نیروی باد برای کند کردن سرعت چرخش زمین کافی است! اما نه به آنطور که شما متوجهش بشوید، چون اگر آنطور بود در روزهایی که باد می وزید، هرگز دیگر شب را نمی دیدید!

      2.در هوای روشن و آفتابی، فشار هوا بیشتر می شود و در نتیجه احساس می-کنید که لاغرتر شده اید اما در روزهای تیره و تار و غم آلود درست برعکس این است، یعنی احساس می کنید مانند یک کدو تنبل شده اید!

  3.خاصیت ارتجاعی راکتهای تنیس قدیمی به خاطر روده گوسفند به کار رفته در آنها بود. برای تهیه هر راکت باید جان هفت گوسفند گرفته می شد!

  4.در دهه 1920 مسیر مسابقات اتومبیلرانی در امریکا، دو حاشیه شیبدار داشت که باعث می شد اتومبیلها سریعتر حرکت کنند.

10حقیقت شگفت‌انگیز علم فیزیک (مخ نداری نخون(

10 حقیقت شگفت انگیز علم فیزیک با کمک تعدادی از کاربران توئیتر انتخاب شده و با همکاری یک کیهان شناس تشریح شده است. خورشید می توانست از موز ساخته شده باشد، تقریبا همه جهان گم شده است و سیاهچاله ها سیاه نیستند سه نمونه از این حقایق شگفت انگیز هستند.


فیزیک بدون شک علمی شگفت انگیز است، ذراتی که وجود ندارند در احتمالات به حساب می آیند، و زمان متناسب با سرعت حرکت شیئی تغییر می کند. نشریه تلگراف  10 پدیده عجیب از این عجایب در علم فیزیک را با کمک تعدادی از کاربران توئیتر و کیهان شناسی به نام مارکوس چاون ارائه کرده است که در ادامه ارائه خواهد شد.

 

 

 

 حقیقت شگفت انگیز علم فیزیک با کمک تعدادی از کاربران توئیتر انتخاب شده و با همکاری یک کیهان شناس تشریح شده است. خورشید می توانست از موز ساخته شده باشد، تقریبا همه جهان گم شده است و سیاهچاله ها سیاه نیستند سه نمونه از این حقایق شگفت انگیز هستند.


فیزیک بدون شک علمی شگفت انگیز است، ذراتی که وجود ندارند در احتمالات به حساب می آیند، و زمان متناسب با سرعت حرکت شیئی تغییر می کند. نشریه تلگراف  10 پدیده عجیب از این عجایب در علم فیزیک را با کمک تعدادی از کاربران توئیتر و کیهان شناسی به نام مارکوس چاون ارائه کرده است که در ادامه ارائه خواهد شد.

خورشید می توانست از موز ساخته شده باشد: خورشید بسیار پر حرارت است زیرا وزن چند میلیارد میلیارد میلیارد تنی آن گرانش عظیمی به وجود می آورد که در نتیجه هسته ستاره را تحت فشاری غیر قابل تصور گذاشته و در نتیجه فشار بالا حرارت فوق العاده تولید می کند. در صورتی که به جای گاز هیدروژن از میلیاردها میلیارد میلیارد تن موز استفاده می شد نیز همان میزان فشار و در نتیجه همان مقدار حرارت در خورشید به وجود می آمد. با این حال با افزایش حرارت، اتمها با بخشهای مختلف ساختار ستاره ای برخورد کرده و انرژی اتمی را به وجود می آورند که در اینجا تفاوت میان حضور هیدروژن و موز در ساختار خورشید آشکار خواهد شد.

تمام ماده ای که نسل بشر را به وجود آورده است در یک حبه قند جا می گیرد: اتم ها 99.9999999999999 درصد فضای خالی هستند و به همین دلیل در صورتی که تمامی اتم ها را به گونه ای به هم بفشاریم که فضای خالی میان آنها از بین برود، یک قاشق چای خوری یا حجمی برابر یک حبه قند از این ماده در حدود پنج میلیارد تن وزن خواهد داشت، وزنی 10 برابر مجموع وزن تمامی انسانهایی که در حال حاضر در جهان حضور دارند. این در واقع همان پدیده ای است که در ستاره های نوترونی رخ می دهد و وزن آنها را تا حد غیر قابل باوری افزایش می دهد.

آنچه آینده است می تواند آنچه گذشته بوده است را تغییر دهد: شگفتی جهان کوانتوم به اثبات رسیده است، آزمایش دو جداره که نور را در دو حالت موج و ذره به اثبات می رساند به اندازه کافی عجیب و غیر قابل تصور هست. به خصوص زمانی که اعلام شود مشاهده نور می تواند آن را از موج به ذره و یا برعکس تبدیل کند. اما پدیده های عجیبتر این جهان پس از آزمایش جان ویلر فیزیکدان در سال 1978 خود را نمایان کرد. آزمایش وی نشان داد مشاهده یک ذره در حال می تواند سرنوشت ذره مشابه دیگری در گذشته را متحول سازد.

طبق آزمایش دو جداره در صورتی که هر یک از پرتوهای نوری خارج شده از یکی از شکافهای صفحه آزمایش را مشاهده کنید، در واقع پرتو را مجبور کرده اید خصوصیات ذره ای به خود بگیرد و اگر به هدف برخورد پرتو چشم بدوزید خصوصیت موج گونه به پرتو نور بخشیده اید اما در صورتی که پس از عبور پرتو نور از شکاف به مسیری که از آن ناشی شده است چشم بدوزید آنگاه است که پرتو نور می تواند در هر دوحالت شکل بگیرد.

به بیانی دیگر زمان حال بر گذشته پرتو نوری تاثیر گذاشته است. این آزمایش در آزمایشگاه تنها چند صد هزارم ثانیه به طول می انجامد اما در مشاهده نورهای ناشی از ستاره های دوردست نیز صدق می کند. در واقع مشاهده اکنون ستاره های دوردست می تواند گذشته چند هزار یا میلیون ساله آنها را تغییر دهد.

تقریبا همه جهان گم شده است: می توان به جرات گفت در حدود 100 میلیارد کهکشان در جهان هستی وجود دارد که هر یک از آنها از 10 میلیون تا 10 تریلیون ستاره را در خود گنجانده اند. خورشید زمین در مقایسه با این ستاره های یکی از کوچکترین و ضعیفترین ستاره ها به شمار می رود و حتی می توان نام کوتوله زرد رنگ را بر روی آن گذاشت. در واقع در جهان هستی مقادیر ترسناک و عظیمی از ماده مرئی وجود دارد که انسان تنها قادر به مشاهده دو درصد از آن است.

وجود این حجم ماده به واسطه نیروی گرانش آنها پیش بینی می شود و ماده تاریک نیز که مقدار آن 6 برابر جرم ماده مرئی تخمین زده می شود، نیز بخش نامرئی جهان را تشکیل داده است. وجود انرژی تاریک به عنوان بخشی دیگر از جهان که در واقع مابقی جهان را تشکیل داده است، موضوع را پیچیده تر خواهد کرد، انرژی که با گسترش سریع جهان در ارتباط است و به همراه ماده تاریک همچنان ناشناخته باقی مانده است.

جسم می تواند سریعتر از نور حرکت کند و نور همیشه بسیار سریع حرکت نمی کند: سرعت نور در خلا 300 هزار کیلومتر بر ساعت است با این حال نور همیشه در خلا حرکت نمی کند. برای مثال نور در آب با سرعتی یک سوم سرعت گفته شده حرکت می کند. در واکنش های اتمی برخی از ذرات به سرعت های بسیار بالایی دست پیدا می کنند که بخشی از سرعت نور است و در صورتی که از میان رابطی که سرعت نور را خواهد کاست عبور کنند، در واقع می توانند سریعتر از نور حرکت کنند.

چنین پدیده ای درخششی آبی رنگ از خود به وجود می آورد که به «تشعشعات شرنکوف» شهرت داشته و با بمبهای صوتی قابل مقایسه است. کمترین سرعتی که تا کنون برای نور به ثبت رسیده است 17 متر بر ثانیه یا 61 کیلومتر بر ساعت بوده که به واسطه عبور از میان روبیدیوم منجمد با حرارتی برابر صفر مطلق ایجاد شده است. در این حرارت این ماده حالتی به نام میعان «بوز- انشتین» را تجربه می کند.

تعداد نامحدودی نویسنده مطلب را نوشته و تعداد نامحدودی خواننده آن را می خوانند: بر اساس مدلهای استاندارد کیهان شناسی جهان مرئی با تمامی میلیاردها کهکشان و تریلیون تریلیون ستاره هایش تنها یکی از بی نهایت جهانهایی است که مانند حبابهای صابون در یک اسفنج در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. به دلیل بی نهایت بودن آنها می توان هر تاریخچه ممکنی را برایشان در نظر گرفت. اما تعداد تاریخچه های ممکن برای این جهانها متناهی است زیرا تعداد محدودی پدیده و تعداد محدودی نتیجه در بر داشته اند.

تعداد این پدیده ها بسیار زیاد اما متناهی است پس همین پدیده عینی و کنونی که نویسنده این مطلب را نوشته و شما آن را می خوانید، باید بی نهایت بار در زمان رخ داده باشد. شگفت انگیز تر از آن این است که بدانیم نزدیکترین همتای ما در چه فاصله ای از ما قرار گرفته است. این فاصله عددی برابر 10 به توان 10 به توان 28 متر تخمین زده شده است که در صورت علاقمندی به محاسبه آن می توانید از عدد یک و 10 میلیارد میلیارد میلیارد صفر در برابر آن استفاده کنید!

سیاهچاله ها سیاه نیستند: به طور حتم سیاهچاله ها بسیار تاریکند اما سیاه نیستند زیرا این پدیده ها درخشان بوده و به آرامی نور خود را در تمامی طیفهای نوری از جمله نور مرئی به اطراف منتشر می کنند. این تشعشعات که «تشعشعات هاوکینگ» نام دارد نور خود و جرم سیاهچاله ها را به تدریج کاهش داده و  با از دست دادن منبع جرم سیاهچاله ها تبخیر می شوند.

سیاهچاله های کوچک در مقایسه با جرمشان و نسبت به سیاهچاله های بزرگتر با سرعتی بالاتر از خود نور منتشر می کنند و بر همین اساس در صورتی که برخورد دهنده بزرگ هادرون بر اساس برخی نظریه ها از خود میکروسیاهچاله هایی تولید کند، آنها به سرعت تبخیر خواهند شد و دانشمندان پس از آن قادر خواهند بود بقایای تابشهای آنها را مشاهده کنند.

تصور بنیادین از جهان مسئول گذشته، حال و آینده آن نیست: بر اساس نظریه نسبیت خصوصی چیزی به نام اکنون، گذشته یا آینده وجود ندارد و قالبهای زمانی به یکدیگر وابسته اند زیرا همه هستی در سرعتی برابر در حرکت است. درصورتی که انسان با سرعتی کاملا متفاوت در حرکت بود شاهد پیر شدن زودهنگام یکی از نزدیکان و یا دیر پیر شدن وی نسبت به دیگران می بود.

ذره ای در اینجا می تواند به صورت آنی بر روی ذره ای در آن طرف جهان تاثیر بگذارد: زمانی که یک الکترون همتای ضد ماده خود یا پوزیترون را ملاقات می کند، هر در درخشش کوچکی از انرژی خنثی می شده و دو فوتون از این برخورد متولد می شوند. ذرات ساب اتمیکی مانند فوتونها یا کوارکها از ویژگی به نام اسپین برخوردارند که به مفهوم چرخش است، اما این ذرات در واقع حرکت چرخشی ندارند اما به گونه ای رفتار می کنند که انگار در حال چرخشند.

جهت اسپین فوتونها در زمان تولد در برابر یکدیگر بوده و در نتیجه خنثی می شوند. با توجه به رفتارهای غیر قابل پیشبینی کوانتومی گفتن اینکه کدام فوتون در مسیر چپگرد و کدام یک در مسیر راستگرد حرکت خواهد داشت غیر ممکن است و در واقع تا زمانی که یکی از آنها مشاهده نشود، هر دو در هر دو جهت حرکت خواهند داشت اما به محض اینکه یکی از آنها مشاهده شود جهت راست یا چپگرد را به خود گرفته و به هر جهتی که حرکت کند، همتایش در مسیر متضاد آن حرکت خواهد کرد. این واقعیتی است که در آزمایشها به اثبات رسیده است.

هرچه سریعتر حرکت کنید سنگینتر می شوید: در صورتی که بسیار سریع بدوید به صورت لحظه ای و نه دائم، سنگین وزن خواهید شد. سرعت نور مرز سرعت در جهان است در این صورت زمانی که جسمی با سرعتی نزدیک به نور در حرکت است و شما به آن نیرویی وارد کنید، به سرعت آن نخواهید افزود بلکه تنها به آن انرژی اضافی وارد کرده اید که این انرژی باید در جایی قرار بگیرد.. بهترین مکان برای قرارگیری این انرژی جرم جسم است

بر اساس قانون نسبیت جرم و انرژی با یکدیگر برابرند پس هر چه انرژی وارد شده بیشتر باشد جرم افزایش پیدا خواهد کرد. البته این افزایش وزن در انسان قابل چشم پوشی

دانستنیهای جالب جهان ( قسمت اول       )

-هر تکه کاغذ را نمیتوان بیش از 9 بار تا کرد.

-در هرم خئوپوس در مصرکه 2600 سال قبل از میلاد ساخته شده است به اندازه ای سنگ بکار رفته که میتوان با ان دیواری اجری به ارتفاع 50
cmدر دور دنیا ساخت.

-هر سال از 600/557/31ثانیه تشکیل شده است.

-بزرگترین گل جهان فلوزیا نام دارد .

-بیشترین ضربان قلب راقناریها با1000بار در دقیقه وکمترین را فیل با27 بار در دقیقه دارد.

-اگر تمام رگهای خونی را در یک خط بگذاریم تقریبا 97000 کیلو متر میشود.

-سرعت صوت در فولاد 14 بار سریعتر از سرعت ان در هواست.

- وقتی مگس بر روی یک میله فولادی مینشیند میله فولادی به اندازه دو میلیونیم میلیمتر خم میشود.

-نور خورشید فقط تا عمق 400متری اب دریا نفوذ میکند.

- امریکا تا 50 میلیون سال دیگر دو نیم خواهد شد.

- عدد 2520 را میتوان بر اعداد 1 تا10 تقسیم نود بدون انکه خارج قسمت کسری داشته باشد.

- فشار در مرکز خورشید تقریبا700میلیون تن بر452/6سانتی متر مربع است.

- طول عمر مردم سوید و ژاپن از دیگر ملل جهان بیشتر است.

-شیشه در ظاهر جامد به نظر میرسدولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت میکند.

-داغ ترین نقطه کره زمین در دالول اتیوپی است . در این منطقه در یک روز عادی دمای هوا در سایه به 94 درجه فارنهایت میرسد.

-ابشار آنجل در ونزوئل20 بار بلندتر ازابشار نیاگارا است.

- یک لیتر سرکه درزمستان سنگینتراز تابستان است.

- 30 برابر مردمی که امروزه بر سطح زمین زندگی میکنند در زیر خاک مدفون شده اند.

- نزدیکترین ستاره به زمین بعد از خورشیدالفامنچوری است که فاصله ان تا زمین 3/4سال نوری است.

-تنها حیوانی که نمی تواند شنا کند شتر است.

- فلز اوسمیم سنگینترین ماده روی زمین است .

- ایا میدانید ۶۰٪ از ماهواره های جهان نظامی و ۴۰٪ بقیه غیر نظامی است.

- در هر ثانیه بیش از ۵۰۰۰ بیلیون بیلیون الکترون به صفحه تلویزیون بر خورد میکند و 
تصویری را که شما تماشا میکنید بوجود می اورد.

sos
بسیاری از مردم فکر میکنند که علامت بین المللی کمک (
sos) از حروف اول عبارت 
انگلیسی(
save our souls) یا (save our ship) تشکیل شده است 
اما چنین نیست
sos به این دلیل انتخاب شده که در کد مورس به یاد سپردن این ترکیب 
نقطه ها و خطها خیلی اسان است
s: . . . 
o: - - - 
sos= . . . - - - . . .

بیل گیتس در هر ثانیه 250 دلار آمریکا درامد داره، یعنی 20 میلیون دلار در روز و 8/7 میلیارد دلار در سال!

- گزنه برای درمان رماتیسم، درد کمر در ناحیة دمبالچه، درد لگن خاصره ( درد اعصاب کمر ) و نیز درمان بیماریهای مثانه، مجاری ادراری و کلیه بسیار مفید است.

دانستنیهای جالب جهان ( قسمت دوم )

انواع سلام در زبانهای مختلف:
........
زبان...............تلفظ..............english
.......
فارسی...........سلام.............salasm
.....
انگلیسی.............هلو...............hello
...
اسپانیایی.............اولا...................ola
......
ژاپنی...........کونی چا وا.........conichava
....
فرانسوی..............ونژو...............bonjouur
-
ایا میدانید شانس شبیه بودن دو اثر انگشت یک به 64 میلیارد است‌.‏
-
اگر امواج ماورای صوت را به قسمت محدودی از فضا که در ان گرد و غبار و یا ذرات 
دود سیگار موجود باشد بتابانیم این ذرات با سرعت رسوب میکنند.
-
ایا میدانستید درجه حرارت بالاترین قسمت یک شعله به 1540 درجه میرسد در حالی
که پایین ترین قسمت ان فقط 300درجه حرارت دارد.
-
در تقسیمات لشگری به ده هزار سرباز ، تومان گفته و فرمانده آنرا امیر تومان می نامند.
-
نماز مهمترین اعمال دینی است که اگر قبول درگاه خداوند عالم گرددعبادتهای دیگر 
هم قبول میشود.
-
جاهایی که نماز خواندن مکروه است:
حمام،زمین نمکزار،مقابل انسان،مقابل دربی که باز است،مقابل قبر،در قبرستان 
و رو بروی اتش .
-
ایا میدانید سجده بر توتون جایز است
-
نماز مستحبی را میتوان در حال راه رفتن وسواری خواند گر چه رو به قبله هم نباشی.
-
ایا میدانید که تقریبا یازده ساعت و یک ربع بعد از ظهر شرعی اخر وقت نماز مغرب و عشا است.

 

دانستنیهای جالب جهان ( قسمت سوم )

 

برای فرار از جاذبه زمین سرعت ۱۱کیلومتر در ثانیه کافی هست. اما در مورد
سیاهچاله حتی بالاترین سرعت ممکن یعنی سرعت نور(۳۰۰هزارکیلومتر/ثانیه) 
هم برای فرار از جاذبه‌شون کافی نیست.

-کرم خاکی را دارای پنج قلب است.

-گرمترین نقطه بدن فاصله بین چشم و بینی انسان هست و سردترین نقطه 
بدن انسان ، نوک انگشتها هستند د دد 

آیا میدانستی که طول تقریبی رود نیل که بزرگترین رود جهان است در
حدود 6600 کلیومتر است

آیا میدانستی که در طول 3500 سال تاریخ بشر فقط 250 سال جنگ نداشته ایم؟

آیا میدانستی که چشم شترمرغ بزرگتر از مغزش است .

بزرگترین ستاره کهکشان راه شیری
Pistol Star است که جرمش صد برابر خورشید
است و ۱۰میلیون برابر از خورشید ما درخشنده‌تره. فاصله‌اش هم از
زمین حدود ۲۵۰۰۰ سال‌نوری است.

-عقرب تنها موجودیه است که اشعه رادیو اکتیویته بهش اثر نمی کند و جالب تر اینه 
که دوتا دشمن داره یکیش یک نوع سار است و دیگری مگس.!

-ایا میداستید بلندترین صدای در بین موجودات مال مورچه است که اگر انسان بشنود کر میشود.

- آیا میدانستی که 51 درصد از جمعیت جهان را زنان و 49 درصد را مردان تشکیل میدهند.


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo